Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy

w Bystrzycy Kłodzkiej

Plac Wolności 16, 57-500 Bystrzyca Kłodzka

 

ZARZĄDZENIE NR 6/2022 Dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej z dnia 30 listopada 2022r. w sprawie zasad gospodarowania energią w budynkach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej oraz filii bibliotecznych

ZARZĄDZENIE NR 6/2022

Dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej

z dnia 30 listopada 2022r.

w sprawie zasad gospodarowania energią w budynkach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej oraz filii bibliotecznych

 

Na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne       (Dz. U. z 2022 r. poz. 1385 i 1723) oraz art. 37 ust. 1-4 ustawy z dnia 7 października 2022 r.           o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej ( Dz. U. z 2022r. poz. 2127) zarządzam, co następuje:

 

W celu racjonalizacji gospodarowania energią w budynkach Biblioteki Publicznej oraz realizacji obowiązków nałożonych ustawą dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej wprowadzam niniejsze zasady gospodarowania energią.

§ 1. 1. Zobowiązuję wszystkich pracowników do racjonalizacji  i oszczędności zużycia energii w obiektach Biblioteki Publicznej i filii bibliotecznych.

           2.  W sposób racjonalny i oszczędny należy zużywać:

  1. energię elektryczną,
  2. paliwa gazowe,
  3. ciepło systemowe ( energię cieplną dostarczaną przez podmioty zewnętrzne)
  4. ciepłą wodę użytkową,
  5. wodę .

 

§ 2. 1. W celu osiągnięcia określonego przepisami art. 37 ustawy z dnia 7 października 2022r. o szczególnych rozwiązaniach (….)wymaganego zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 10% wprowadzam następujące środki oszczędzania energii elektrycznej:

  1. Wyłączanie zbędnego oświetlenia, w tym za każdym razem opuszczając zajmowane  pomieszczenie biurowe, w toaletach , pomieszczeniach socjalnych itp.
  2. W uzasadnionych przypadkach zmiana oświetlenia na punktowe.
  3. Zredukowanie liczby lamp tam, gdzie mniejsza ich liczba pozwoli utrzymać akceptowalny poziom natężenia oświetlenia.
  4. Stosowanie energooszczędnego oświetlenia, wymiana oświetlenia żarowego na energooszczędne tam, gdzie dotychczas tego nie wykonano.
  5. Wyłączanie odbiorników energii w każdej sytuacji, w której ich używanie jest w danym momencie zbędne (mikrofalówki, ekspresy do kawy, drukarki, kserokopiarki, niszczarki itp.)
  6. W miarę możliwości wymiana przestarzałego sprzętu w pomieszczeniu socjalnym (lodówka, mikrofalówka) na energooszczędny, rezygnacja z elektrycznego ekspresu do kawy.
  7. W sytuacjach opisanych w pkt 6 oraz każdorazowo na zakończenie pracy wyłączanie sprzętu nie pozostawianie w pozycji ”Stand by” ( nie dotyczy urządzeń wymagających ciągłości działania).
  8. Komputery należy wyłączyć poprzez listwę zasilającą, ponieważ nawet wyłączony zestaw komputerowy z drukarką może zużywać w stanie czuwania do 40 W.
  9. Kategorycznie zakazuje się używania grzejników elektrycznych ( tzw. farelek itp.) oraz wentylatorów elektrycznych.
  10. Kategorycznie zakazuje się stosowania prywatnego sprzętu określonego w pkt. 9.
  11. Przy zakupie,  instalacji, wymianie wszelkich odbiorników energii  kierować się przede wszystkim energooszczędnością tych urządzeń (odbiorników).
  12. Drukarkę indywidualną należy włączać dopiero przed drukowaniem.
  13. Korzystanie z funkcji zarządzania energią komputera - należy aktywować automatyczne wyłączanie komputera (np.: po 30 min), a także usypianie monitora (np.: po 10 min).
  14. Przy zakupie nowych komputerów należy przeanalizować zakup sprzętu przenośnego, zużywającego mniej energii w porównaniu do komputerów stacjonarnych.
  15. Do niezbędnego minimum ograniczać używanie drukarek, w obiegu wewnętrznym do maksimum wykorzystywać narzędzia elektronicznej wymiany informacji. W szczególności nie należy drukować maili zawierających nie zamawiane oferty, propozycje szkoleń, konferencji itp. (przesyłać mailem bezpośrednio do pracowników,  wydruk i rejestracja tylko tych ofert itp., które są ważne i będą realizowane).
  16. W przypadku dłuższej nieobecności pracownika odłączać od zasilania sprzęty, które nie będą dłuższy czas używane.

 

           2. Zobowiązuję pracowników biblioteki głównej do bieżącego monitorowania zużycia energii elektrycznej w obiektach i informowania dyrektora BPMiG o efektach realizacji powyższych ustaleń.

         

          

§ 3. 1.  Wprowadzam następujące środki oszczędzania energii cieplnej:

  1. Ograniczenie infiltracji powietrza przez okna i drzwi – regulacja oraz uszczelnienie we wszystkich lokalizacjach.
  2. Regularne sprawdzanie stanu okien, w celu wykrycia wszelkich pęknięć, które narażają okna na wilgoć i niszczenie.
  3. Montaż      zaworów      termostatycznych      oraz      programowalnych termostatów      na kaloryferach w miejscach, w których dotychczas nie są zainstalowane
  4. Zmniejszenie ogólnej temp. na piecu gazowym do 19 w dzień i 17 w nocy.
  5. W istniejących zaworach termostatycznych ustawić poziom ogrzewania maksymalnie na  3,5.  W wyjątkowych przypadkach przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz, albo w związku ze specyficzną lokalizacją pomieszczenia biurowego, za zgodą dyrektora ustawienie termostatu może być wyższe.
  6. Kontrola i utrzymywanie właściwych ustawień termostatów. Rekomendowane ustawienia temperatury:
  1. 18-20°C dla biur,
  2. 10–12°C dla magazynów oraz pomieszczeń, które nie są użytkowane.
  3. W zależności od specyfiki obiektu, temperaturę należy obniżyć nocą, w dni świąteczne, w dni wolne od pracy a także w sytuacjach, gdy pomieszczenia nie są użytkowane. W okresach, w których pomieszczenia nie są wykorzystywane do pracy lub innych zajęć należy obniżyć temperaturę do poziomu 14–15°C. Temperaturę należy obniżyć do minimalnej wymaganej przepisami kodeksu pracy oraz przepisami branżowymi.
  1. Izolowanie grzejników od ścian zewnętrznych poprzez zastosowaniu ekranów odbijających ciepło.
  2. Niezastawianie kaloryferów meblami, ciężkimi zasłonami itp., okresowe czyszczenie kaloryferów, usunięcie zalegającego na nich kurzu.
  3. Odpowietrzenie kaloryferów na początku sezonu grzewczego.
  4. Monitorowanie ilości energii cieplnej otrzymywanej od dostawcy zewnętrznego.

           2. Zobowiązuję pracowników do bieżącego monitorowania zużycia energii cieplnej we wszystkich lokalizacjach Biblioteki oraz informowania dyrektora BPMiG o przypadkach zwiększenia zużycia.

 

§ 4.  Wprowadzam następujące środki oszczędzania wody i  ciepłej wody użytkowej:

 

 

  1. Obniżenie zadanej temperatury ciepłej wody do 40 – 50°C .
  2. Regularne sprawdzanie i natychmiastowa naprawa cieknących kranów i spłuczek w WC. Każdy pracownik, który zauważy wycieki z kranów, toalet itp. ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia Dyrektora BPMiG.
  3. Wyłączanie elektrycznych podgrzewaczy wody oraz cyrkulacji ciepłej wody, w tych porach dnia, w których nie korzysta się z wody, w dni świąteczne oraz w dni wolne od pracy.
  4. Racjonalne korzystanie z wody, ograniczanie czasu spływu wody z kranów.

 

§ 5.  Dyrektor BPMiG  we współpracy ze specjalistami podejmie niezwłocznie następujące działania w zakresie obniżania kosztów

  1. Analiza i dobór odpowiedniej:
  1. mocy zamówionej energii elektrycznej (zmniejszenie lub zwiększenie),
  2. mocy cieplnej zamówionej oraz krzywych grzewczych.
  1. Analiza i kompensacja mocy biernej.

 

§ 6.  Zobowiązuję wszystkich pracowników do:

  1. codziennego sprawdzania przed zamknięciem biblioteki:
  1. czy wyłączone jest oświetlenie, sprzęt komputerowy i inne odbiorniki energii zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym zarządzeniu;
  2. czy zakręcone są wszystkie krany , czy nie występują wycieki wody z kranów, spłuczek itp.
  3. czy są prawidłowo zamknięte okna (ochrona przed ubytkami ciepła);
  1.   wyłączania oświetlenia, zakręcania kranów, zamykania okien , wyłączania komputerów i innych urządzeń z pozycji „standby”;
  2.  zgłaszania dyrektorowi wszystkich stwierdzonych przypadków niewłaściwego stosowania wytycznych dot. oszczędzania zużycia energii;
  3.  niezwłocznego zgłaszania  dyrektorowi lub osobie zastępującej wszelkich awarii mogących mieć wpływ na zużycie energii.

 

§ 7. Nie wywiązywanie się pracowników z ograniczeń i obowiązków  nałożonych niniejszym

       zarządzeniem będzie traktowane jak ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych.

§ 9.  Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Załączniki:

ZARZĄDZENIE NR 6/2022

Utworzono dnia 08.03.2024, 13:07
zarządzenie w sprawie zasad gospodarowania energią w budynkach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej oraz filii bibliotecznych

Informacje

Liczba wyświetleń: 39
Utworzono dnia: 08.03.2024
Dokument wprowadził:
Anna Duplaga
Dokument opublikował:
Anna Duplaga
Dokument wytworzył:
Katarzyna Regulska
Wytworzono:
30.11.2022
Podmiot udostępniający informację:
Robert Duma

Historia publikacji

  • 08.03.2024 13:07, Anna Duplaga
    Dodanie załącznika: ZARZĄDZENIE NR 6/2022
  • 08.03.2024 13:06, Anna Duplaga
    Dodanie dokumentu: ZARZĄDZENIE NR 6/2022 Dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej z dnia 30 listopada 2022r. w sprawie zasad gospodarowania energią w budynkach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej oraz filii bibliotecznych